22. október, medzinárodný deň porozumenia zajakavosti

21.10.2017

Oslobodiť sa na chvíľu od strachu z hovorenia, cítiť sa slobodne ako čajka letiaca nad morom, hovoriť s takou ľahkosťou, s akou vtáky zamávajú svojimi krídlami... To je túžbou mnohých zajakavých ľudí. Vyjadrením porozumenia, trpezlivosti a záujmu im k tomu môžeme na chvíľu dopomôcť aj my.

Zelená stužka ako symbol porozumenia


Dnes, 22. októbra 2018 je opäť medzinárodný deň zajakavosti. Jeho symbolom sa stala zelená stužka. Ak teda dnes uvidíte človeka, ktorý ju má pripnutú na šatách, nemusí to byť maturant. Stužkou vyjadruje svoje pochopenie a podporu ľuďom, ktorí sa zajakávajú.

Zajakavosť môže mať rôzne formy a stupne. U niekoho si spočiatku ani nevšimneje, že sa zajakáva. Iní však môže svoje ťažkosti pociťovať natoľko, že sa pri neznámom človeku rozhodne pre inú formu komunikácie, napríklad písomnú. Okrem neplynulosti v reči sa zajakavosť prejavuje aj viac, či menej nápadným napätím (kŕče, žmurkanie, žmolenie rukáva) a psychickou nepohodou (strach, stres, nepríjemné pocity). Tá je pre väčšinu zajakavých dospelých najťažšie ovládateľná.

Zajakavý človek je ako vták, ktorému uťali krídla. (L. Arutyunianova)

List zajakavému priateľovi

Stiahnite si leták, ktorý v jednoduchosti hovorí o zajakavosti. "List priateľovi, ktorí sa zajakáva" a "List človeku, ktorý ma dobre nepozná" hovoria o tom, ako môžeme zajakavým ľuďom pomôcť a ako sa oni sami môžu postaviť voči svojim ťažkostiam.

Všeobecne sú ľudia, ktorí sa zajakávajú, veľmi inteligentní a veľmi schopní. (Barbara)

Ak ste logopéd, učiteľ, alebo hoci aj úradník, študent, či advokát - vytlačte tento list a zaveste ho v práci na nástenku, na dvere. Pomôžete tak šíriť osvetu a možno pomôžete ľuďom, ktorí to potrebujú.

© Aktivko, o.z., aktivko@gmail.com
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky